Teknillinen korkeakoulu Apiola Matematiikka

Mat-1.415 Matematiikan peruskurssi V3 syksy 2000

http://www.math.hut.fi/teaching/v/3/H/

Laskuharjoitus 12 (viikko 49 , 5–7.12)

Viimeisen viikon harjoitukset pidetään varsinaisesti to 7.12. Tiistaina 5.12 pidetään “keskiviikkotyyppiset” tutorointiharjoitukset.

Viimeinen luento/yhteistyöskentelytapahtuma pidetään torstaina 7.12. Aloitetaan (aiemmin jaetusta tehtäväpaperitekstistä poiketen) luentosalissa (Y313) ja siirrytään sopivassa vaiheessa harjoitusluokkaan, silloin on tilaisuus vielä (viimeistä kertaa) viimeistellä harjoitustehtäviä, erityisesti tuota loppuhuipennusprojektia.

Alku/loppuviikko

1. s. 426 harj. 28

2. s. 426 harj. 29

3. s. 426 harj. 30

4. s. 426 harj. 31

5. Loppuprojekti: Tehdään yhteistuumin 5.8: “Modulation, demodulation and frequency domain filtering”. Tarkoitus on, että itsekukin opiskelee parhaan kykynsä mukaan tämän kappaleen siis s. 437 saakka. Siihen liittyvä Matlab koodi on annettu kirjassa. Sen kirjoittaminen (mahd. yhteistyönä) kuuluu asiaan. Sitä saa tarpeen mukaan modifioida (mutta älä karsi kommentteja, lisätä saat!) ja suorittaa esimerkkiajoja, kertoa asiaan liittyvistä ilmiöistä ja kertoa opettavaisia tarinoita kuvineen www-sivulla. (Toivottavasti xv suostuu yhteistyöhön myös Kirsin kanssa.)

Sopii hyvin pareittain tehtäväksi.

Ala miettiä tätä mielellään jo hyvissä ajoin, Matlabin ääressä kotona!